שם מחלקה : קרדיולוגיה

מנהל/ת מחלקה

ד"ר עידו בירתי

אח/ות אחראי/ת

גב' דינה גרנות

  • מידע כללי

  • צוות המחלקה

  • אקדמיה

  • דפי מידע

המערך הקרדיו-וסקולארי

ע"ש לידיה וקרול קיטנר, לאה ובנימין דוידאי 


מערך הלב וכלי הדם (המערך הקרדיווסקולרי) במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה הינו מהמערכים הקרדיווסקולרים המובילים במדינה ובעל מוניטין בינלאומי מבחינה קלינית ומחקרית. המערך כולל את המחלקה הקרדיולוגית, היחידה לטיפול נמרץ לב, מכון הצנתורים, היחידה לקיצוב ואלקטרופיזיולוגיה, יחידת אקו ודימות לא פולשנית, שירות אי-ספיקת לב, היחידה לשיקום הלב, יחידת כירורגית לב, יחידת כירורגית חזה ויחידת כירורגית כלי דם. בנוסף, יחידת המחקר עורכת מחקרים קליניים בתחום הרפואה הקרדיווסקולרית. מטרת המערך הקרדיווסקולרי לאפשר לתושבי הצפון רפואה ברמה גבוהה ושווה לכל נפש בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים מחמירים.
המערך מתמחה בטיפול בקשת מחלות הלב וכלי הדם, הן במצבים חריפים ומסכני חיים והן במצבים כרוניים, ומורכב מרופאים בכירים מהמובילים בתחומם.

המערך מורכב ממספר יחידות קליניות ומחקריות:

היחידה לטיפול נמרץ לב


רופאה אחראית ביחידה לטיפול נמרץ לב: ד"ר אלה לובוביץ
אח אחראי טיפול נמרץ לב: מר מוחמד אטרש
סגן אח אחראי: מר מורד רושרוש

ביחידה לטיפול נמרץ לב מאושפזים חולים עם מצבים לבביים חריפים, לצורך ניטור ומתן טיפול מציל חיים, וכן חולים לאחר ניתוחי לב, חזה וכלי דם. היחידה לטיפול נמרץ כוללת 9 מיטות אשפוז.


"כך ניצלתי" קשור לכתבה


מחלקת אשפוז קרדיולוגיה

רופא אחראי במחלקת קרדיולוגיה: ד"ר ודיע כנעאני 
אחות אחראית מחלקת קרדיולוגיה: גב' דינה גרנות
סגנית אחות אחראית: גב' נועה כספי

במחלקה הקרדיולוגית מאושפזים חולים עם מצבים לבביים הדורשים בירור ומעקב, איזון וטיפול. כמו כן, מתאשפזים מטופלים באופן אלקטיבי לצורך ביצוע פעולות פולשניות שונות, לרבות ניתוחי לב, חזה וכלי דם. המחלקה כוללת 23 מיטות אשפוז.


מכון צנתורים

מנהל המכון: ד"ר פביו קוזניץ

אח אחראי מכון צנתורים: מר דאוד לטיף
טכנאי ראשי מכון צנתורים: מר פריד נעום

מכון הצנתורים צבר מוניטין וניסיון רב בביצוע מגוון רחב של פעולות פולשניות מלעוריות, כולל צנתורים ראשוניים באוטם לבבי חריף, צנתורים אלקטיביים של העורקים הכליליים, וכן תיקון והחלפת מסתמים בצנתור.
(TAVI, Mitral Clip, Tricuspid Clip).


היחידה

 להפרעות קצב (אלקטרופיזיולוגיה)


מנהל היחידה: ד"ר איברהים מרעי

היחידה להפרעות הקצב, הנחשבת למובילה בתחומה, מתמחה באבחון וטיפול בהפרעות בקצב הלב ובהפרעות הולכה. ביחידה מבוצעות בדיקות אלקטרו-פיזיולוגיות פולשניות מתקדמות לאבחון מדויק של הפרעות בקצב הלב, וטיפולם, על ידי צריבה ממוקדת של המוקד האחראי להיווצרות הפרעת הקצב. בנוסף מושתלים כל סוגי קוצבי הלב והדפיברילטורים. .


היחידה לדימות בלתי פולשנית ואקו-קרדיוגרפיה
מנהל היחידה: פרופ' שמי קרסו

היחידה לדימות בלתי-פולשנית של הלב כוללת את המעבדה לאקו-קרדיוגרפיה (אולטרה-סאונד של הלב; אקו לב) בה מבוצעות מגוון בדיקות אקו לב, כולל אקו דרך בית החזה, אקו דרך הושט ואקו במאמץ (תרופתי או גופני, הנעשה על ידי מיטת אופניים). המעבדה מפעילה מכשירי אולטרה-סאונד מתקדמים הכוללים יכולות דו-מימד, תלת מימד ודופלר, וצברה מוניטין רב בתחום הערכת המכניקה של שריר הלב. כמו כן מתבצעים מבחני מאמץ על גבי מסילה, ובדיקות הולטר (ניטור מקצב הלב רציף במשך 24 שעות).

מרפאות המערך הקרדיווסקולרי

מרפאות המערך הקרדיווסקולרי מהוות נדבך חיוני בפעילות הקלינית של המערך, ומאפשרות אבחון ומעקב רפואי לחולים אמבולטוריים על ידי הרופאים הבכירים במערך. המרפאות כוללות:
1. מרפאת אי-ספיקת לב – ד"ר ודיע כנעאני וד"ר עידו בירתי. במרפאה ניתן ייעוץ אבחנתי וטיפולי באי-ספיקת לב ססטולית ודיאסטולית, תוך שימת דגש על אבחון וטיפול בגורמים הפיכים וכן טיפול באי-ספיקת לב מתקדמת.
2. מרפאת מחלת לב מבנית (מרפאת TAVI) – ד"ר סודרסקי
3. מרפאת מסתמי הלב ומרפאת מחלות שריר הלב (מרפאת קרדיומיופטיות) – פרופ' שמי קרסו. במרפאה ניתן ייעוץ ומעקב אחר חולים עם מחלות מסתמיות מורכבות, לפני ואחרי ניתוחים ופעולות במסתמי הלב. בנוסף, נבדקים גם חולים עם מחלות ראשוניות ומשניות של שריר הלב, ומחלות קרום הלב.
4. מרפאת חסימת עורקים כליליים כרונית ומרפאת מעקב לאחר החלפת מסתם אורטלי – ד"ר אלה לובוביץ
5. מרפאת הפרעות קצב – ד"ר איברהים מרעי
6. מרפאת קוצבים – ד"ר איברהים מרעי
7. מרפאה קרדיולוגית כללית – ד"ר יבגני חזנוב
8. מרפאת כירורגיית כלי דם – ד"ר אסף רבין
9. מרפאת כירורגיית לב – ד"ר ארז כחל וד"ר אמג'ד שלבי
10. מרפאת כירורגיית חזה – ד"ר רוני בן-אבי


היחידה לשיקום לב
מנהל היחידה: ד"ר רון גולן
אחות אחראית: גב' הנאדי סעדי 


היחידה לשיקום הלב היא שירות רב-תחומי המיועד לחולים לאחר אוטם לבבי חריף, ניתוחי לב, התערבות פולשנית וחולי אי-ספיקת לב. במחקרים הוכח כי בחולים אלה טיפול במסגרת שיקום לב משפר את היכולת התפקודית (functional capacity) ומפחית אשפוזים

השירות מופעל ע"י צוות רב מקצועי ובו קרדיולוג בכיר (מנהל רפואי), רופא ופיזיולוג מאמץ (מנהל השירות), אחות טיפול נמרץ (אחות אחראית), צוות אימון עם ניסיון בפעילות גופנית שיקומית, דיאטנית המתמחה באיזון דיאטטי לחולי לב, ועובדת סוציאלית עם ניסיון בטיפול פסיכו-סוציאלי.
אנו מציעים תכנית התערבות אישית וקבוצתית לזירוז ההחלמה וחיזוק הביטחון העצמי של המטופל ומשפחתו, והקניית הרגלי חיים מקדמי בריאות לשינוי מהלך המחלה. במהלך התכנית ימצא המטופל בפיקוח רפואי-פיזיולוגי-תזונתי, תוך ניטור מצבו הבריאותי והתקדמותו, איזון טיפול תרופתי, מעקב אחר נתוני אימון ושינויים תפקודיים וקליניים, ובדיקות נוספות לפי צורך. תכנית זו מוסיפה למטופל באזורנו ממד של ביטחון ויציבות להם הוא זכאי, ומקדמת חזרתו לתפקוד גופני, נפשי וחברתי מיטביים.


היחידה לניתוחי לב
מנהל היחידה: ד"ר ארז קכל

עד שנת 2015, בכל רחבי הגליל, רמת הגולן ועמק הירדן, לא הייתה קיימת יחידה לניתוחי לב וחזה. המשמעות המעשית של חסר זה הייתה שחולים שנזקקו לניתוחי מעקפים, ניתוחי מסתמים, ניתוחי אבי עורקים ועוד, נאלצו להגיע למרכזים רפואיים בחיפה או במרכז הארץ.
גם מקרי טראומה של לב-חזה, של פצועים אזרחים (תאונות דרכים וכיוצא באלה) ושל חיילים, לא יכלו לקבל מענה ניתוחי הולם באף לא אחד מהמרכזים הרפואיים הנמצאים בצפון (פוריה, צפת, נהריה או עפולה) ונפגעים היו מפונים לחיפה או למרכז הארץ בהיטס או באמבולנס.
השינוי הגדול קרה באביב 2015, אז הוקמה יחידת ניתוחי לב-חזה כחלק מהמערך הקרדיו-וסקולארי במרכז הרפואי פדה-פוריה. היחידה הוקמה בשיתוף ופיקוח מלא של פרופ' אהוד רענני שהינו מהמנתחים המובילים בישראל ובעל שם עולמי בתחומו. פרופסור רענני משמש כמנהל מערך הלב במרכז רפואי שיבא תל-השומר, שכולל גם את מחלקת ניתוחי הלב הגדולה ביותר בארץ. צוות שלם ממחלקת ניתוחי הלב בשיבא, שכולל מנתחי לב-חזה, טכנאי לב-ריאה וצוות סיעודי של טיפול נמרץ, עבר פיזית מאזור תל-אביב צפונה לפוריה, כדי לאפשר את הקמת היחידה ותפעולה במיומנות הגבוהה ביותר, וזאת עבור תושבי האזור הצפוני כולו.
היחידה לניתוחי לב מנוהלת על ידי ד"ר ארז קכל, מהמנתחים המנוסים והמוערכים בישראל, שעבד שנים רבות במרכז הרפואי שיבא והתמחה בניתוחי לב בטורנטו קנדה באחד המרכזים המובילים בעולם בתחום זה.
המערך בפדה-פוריה משמש כמרכז-על בנושא ניתוחי לב ומגבה את כל המרכזים הרפואיים האחרים באזור באופן רצוף ומלא ("24/7"). מאז 2015 בוצעו מעל 1,000 ניתוחי לב מורכבים ביחידת ניתוחי הלב והיחידה רכשה מוניטין לאומי ובינלאומי רב.
במסגרת היחידה לניתוחי לב מתבצעים ניתוחי מעקפים, החלפה ותיקון מסתמים כולל באמצעות פעולות זעיר פולשניות וניתוחי חרום (כגון קרע של אבי העורקים, פציעות חזה ולב).


היחידה לניתוחי כלי דם
מנהל היחידה: ד"ר אסף רבין

היחידה עוסקת בניתוחים וצנתורים של כלי הדם לטיפול בהיצרויות, חסימות, מפרצות ופגיעות טראומטיות בעורקים ובורידים. היחידה מפעילה מעבדת כלי דם לבדיקות דופלר ודופלקס של כלי הדם. במרפאת כלי דם מבוצעים בירור טרום ניתוחי, מעקב לאחר ניתוח, מעקבי שגרה, ובדיקות סקר.

היחידה לניתוחי חזה
מנהל היחידה: ד"ר רוני בן אבי 

היחידה עוסקת בתחום כירורגיה כללית של בית החזה כולל: ניתוחי ריאה, מומים מולדים, חזה אוויר (pneumothorax), זיהומים של בית החזה, פרוצדורות אבחנתיות וטיפוליות לסרטן ריאה.
רוב הניתוחים מבוצעים בשיטות זעיר פולשניות מתקדמות בחדרי ניתוח ייעודיים חדשניים.


יחידת מחקר

מרכזת מגוון מחקרים קליניים בתחומים שונים בחזית הקרדיולוגיה המבוצעים במחלקה וכן מעבדה למחקר בסיסי של שריר הלב.


לכתבה בנושא , מחקר: נשים ערביות לא מעשנות החשופות לעישון פסיבי מצד הבעל בסיכון גבוה פי 5 ללקות בהתקף לב . לחץ כאן.


תחקיר הילה אלרואי, ערוץ 10: ניתוחי לב במרכז הרפואי פדה-פוריה  

מידע מאתר כל הבריאות, משרד הבריאותחזור לראש העמוד


מנהל המחלקה: ד"ר עידו בירתי 

אחות אחראית: גב' דינה גרנות 
טכנולוג רפואי: גב' מסאלחה אלא 
מזכירות: גב' תמר יהושע

צוות רפואי

ד"ר פביו קוזניץ - מנהל יחידת צנתורים
ד"ר שמי קרסו - מנהל היחידה לאקוקרדיוגרפיה ודימות הלב
ד"ר איברהים מרעי - מנהל יחידת קיצוב ואלקטרופיזיולוגיה
ד"ר ודיע כנעאני - אחראי מחלקה קרדיולוגית
ד"ר גיא רוזן - אחראי שירות פרפור פרוזדורים
ד"ר דורון סדורסקי - רופא בכיר, יחידת צנתורים
ד"ר חאלד עדוי - רופא בכיר, מח' קרדיולוגיה
ד"ר בלה קרזיבין - רופאה, טיפול נמרץ לב
ד"ר אלה לובוביץ, רופאה בכירה, טיפול נמרץ לב
ד"ר היתם שולי - רופא בכיר, יחידת צנתורים
ד"ר יבגני חזנוב - רופא בכיר, יחידת אקו ודימות לב

 

בבית החולים פעילות קלינית עניפה. להלן קישורים למחקרים קליניים בראשות חוקרים מצוות בית החולים אשר אושרו ע"י ועדת הלסינקי ופועלים בכפוף להנחיות אתיות כנדרש עפ"י אמנת הלסינקי.

 חוקר ראשישם המחקר
  
פרופ' יהונתן חסיןשלב III, כפול סמיות, אקראי, עם ביקורת פלצבו, להערכת ההשפעות של RO4607381 על הסיכון הקרדיווסקולארי במטופלים עם מחלת לב כרונית (CHD) יציבה שסבלו לאחרונה מתסמונת כלילית חריפה (ACS) מתועדת
 
פרופ' יהונתן חסיןמחקר שלב 3, אקראי, כפול-סמיות, כול-דמה, בקבוצות מקבילות, רב-מרכזי, רב-לאומי לבחינת היעילות והבטיחות של DU-176b לעומת וורפרין (warfarin) בקרב מטופלים עם פרפור פרוזדורים. Effective aNticoaGulation with factor xA next Generation in atrial Fibrillation ENGAGE-AF
  
פרופ' יהונתן חסיןמחקר רב מרכזי, אקראי, כפול סמיות, בביקורת פלצבו להערכת התוצאות הקרדיווסקולאריות לאחר טיפול באלוגליפטין (alogliptin) כתוספת לטיפול הסטנדרטי בנבדקים עם סוכרת מטיפוס 2 ותסמונת כלילית חריפה
  
פרופ' יהונתן חסין מחקר תוצאות קליניות של דאראפלאדיב לעומת פלצבו בנבדקים לאחר תסמונת כלילית חריפה לצורך השוואת השכיחות של תופעות לוואי קרדיו-ואסקולאריות משמעותיות (MACE)
  
פרופ' יהונתן חסיןמחקר דליוור Deliver Study. מחקר רישום תומכנים (סטנטים) שבו ייאספו נתונים על תומכנים משחררי תרופה מסוג רזולוט אינטגריטי של חברת מדטרוניק
  
פרופ' יהונתן חסין בדיקת הקשר בין עישון פסיבי ומחלת לב כלילית חדה שבקרב נשים ערביות בישראל, בנות 35-70, מחקר מקרה ביקורת
  
פרופ' יהונתן חסיןהשוואה של פראסוגרל בזמן התערבות כלילית מלעורית (PCI - Percutaneous Coronary) או כטיפול מקדים בזמן האבחנה בחולים עם אוטם שריר הלב ללא עליות ST (NSTEMI): מחקר ACCOAST PCI
  

 

 

מועד פרסום

בטאון

שם המאמר


07/2014

Isr Med Assoc J. 2014 Jul;16(7):444-5

Reverse remodeling in dilated cardiomyopathy: dream come true?

10/2014

J Palliat Med. 2014 Oct;17(10):1115-20

Palliative care referral among patients hospitalized with advanced heart failure

06/2014

Eur J Intern Med. 2014 Jun;25(5):458-62

Single measurement of serum N-terminal pro-brain natriuretic peptide: the best predictor of long-term mortality in patients with chronic systolic heart failure

02/2014

Isr Med Assoc J. 2014 Feb;16(2):127-8

Complete explantation of left ventricular assist device due to myocardial recovery

04/2014

Am J Cardiol. 2014 Apr 1;113(7):1217-21

Joint impact of body mass index and physical capacity on mortality in patients with systolic heart failure

03/2014

Am J Cardiol. 2014 Mar 15;113(6):976-81

Relation of reduced expression of MiR-150 in platelets to atrial fibrillation in patients with chronic systolic heart failure

09/2014

JAMA. 2014 Sep 10;312(10):1006-15

Effect of darapladib on major coronary events after an acute coronary syndrome: the SOLID-TIMI 52 randomized clinical trial

11/2014

J Am Soc Echocardiogr. 2014 Nov;27(11):1133-42

Recovery of left ventricular mechanics after transcatheter aortic valve implantation: effects of baseline ventricular function and postprocedural aortic regurgitation

07/2014

Am J Cardiol. 2014 Jul 1;114(1):36-41

.Impact of functional mitral regurgitation on right ventricular function and outcome in patients with right ventricular infarction

12/2014

FEBS J. 2014 Dec 9

Feedforward regulation of mRNA stability by prolonged extracellular signal-regulated kinase activity

11/2014

Risk Manag Healthc Policy. 2014 Nov 21;7:233-7

Time to follow guidelines, protocols, and structured procedures in medical care and time to leap out.

06/2011 Acute Card Care. 2011 Jun;13(2):56-67

Pre-hospital treatment of STEMI patients. A scientific statement of the Working Group Acute Cardiac Care of the European Society of Cardiology.


 

03/2011
Eur Heart J. 2011 Mar;32(6):656.

The challenge of chest pain in the emergency room: now and the future.


 

03/2011 Eur Heart J. 2011 Feb 2.

Recommendations for the use of natriuretic peptides in acute cardiac care: A position statement from the Study Group on Biomarkers in Cardiology of the ESC Working Group on Acute Cardiac Care.


12/2010

Acute Card Care . 2010 Dec;12(4):124-9.

Unprotected left main stenting, short- and long-term outcomes.


10/2010

Eur Heart J . 2010 Oct;31(20):2501-55. Epub 2010 Aug 29. No abstract available.

Guidelines on myocardial revascularization: The Task Force on Myocardial Revascularization of the European Society of Cardiology (ESC) and the European Association for Cardio-Thoracic Surgery (EACTS).


09/2010

Eur Heart J . 2010 Sep;31(18):2197-204. Epub 2010 Aug 3.

Recommendations for the use of cardiac troponin measurement in acute cardiac care.


 

02/2010

Life Sci. 2010 Feb 27;86(9-10):331-6. Epub 2010 Jan 20.

Hypothyroid dependent myocardial angiotensin receptor trafficking is involved in improved cardiac performance after heat acclimation


 

02/2010

Genet Med. 2010 Feb;12(2):122-5.

Frequencies of C282Y and H63D alleles in the HFE gene among various Jewish ethnic groups in Israel: a change of concept required


11/2009

Clin Chim Acta. 2009 Nov;409(1-2):85-9. Epub 2009 Sep 11.

Enzyme-linked immunoabsorbent assay for detection of human serine protease corin in blood.


09/2009

. Pacing Clin Electrophysiol. 2009 Sep;32 -

Review

Modern pacemakers: hope or hype?


09/2009

Am J Cardiol. 2009 Mar 15;103(6):772-8. Epub 2009 Jan 24.

Enzyme-linked immunoabsorbent assay for detection of human serine protease corin in blood.


03/2009

Am J Cardiol. 2009 Mar 15;103(6):772-8. Epub 2009 Jan 24.

Comparison of treatment and outcome of acute coronary syndrome in patients with versus patients without diabetes mellitus.

 

חזור לראש העמוד

 

 דף מידע (מקושר) פעולה
אקו לבמידע והנחיות לפני בדיקת אקו לב
 
אקוקרדיוגרפיה במאמץמידע והנחיות לפני בדיקת אקוקרדיוגרפיה במאמץ
 
אקו דובוטמיןמידע והנחיות לפני בדיקת אקו דובוטמין
 
ארגומטריהמידע והנחיות לפני בדירת ארגומטריה
 
מידע למטופל המתאשפז עם כאבים בחזה מידע והנחיות למתאשפז עם כאבים בחזה
 
 שיקום וחזרה לשיגרה לאחר התקף לבמידע והנחיות למטופל לאחר התקף לב
 
 שחרור מהמחלקה מידע והנחיות למשתחרר ממחלקת
 

  טפסי הסכמה מדעת - קרדיולוגיה וצנתורים 

 

 חזור לראש העמוד