ניתוחי שחזור בפדה-פוריה

ד"ר מוראד עבד אל ראזק, מהמחלקה לכירורגיית פה, פנים ולסתות של המרכז הרפואי פדה-פוריה, חזר מהשתלמות עמיתים בשחזורים מיקרו ווסקולאריים במונטריאול, קנדה.

ד"ר מוראד עבד אל ראזק רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פה, פנים ולסתות חזר למרכז הרפואי פדה-פוריה בתום שנתיים של תת התמחות במיקרוכירורגיה וכירורגיה משחזרת במסגרת בית החולים המרכזי של אוניברסיטת מונטריאול בקנדה. עם חזרתו ארצה הוקם צוות רב מקצועי בו חברים פרופ' עמאד אבו אל נאעג', מנהל מחלקת כירורגיית פה ולסתות, וד"ר ערן בר מאיר, מומחה בכיר לכירורגיה פלסטית. כשהמטרה היא לבצע ניתוחי שחזור תוך שיתוף פעולה עם המחלקות השונות כמו: כירורגית חזה, אורטופדיה, אף אוזן גרון, כירורגית שד ועוד.  ולפתח את תחום המיקרו כירורגיה במרכז הרפואי פדה-פוריה. "בניתוחים בהם יש כריתה משמעותית של חלק מהפנים לדוגמא, חייבים לבנות את הפנים מחדש גם מבחינה תפקודית וגם מבחינה אסתטית, כדי שהמטופל יוכל להרגיש בנוח מבחינה חברתית ואישית. ניתוח כזה מחייב צוות רב תחומי שיכול לבצע באותו ניתוח גם את כריתת הגידול וגם את השחזור".
 

ד"ר עבד אל ראזק, למד רפואת שינים ולאחר מכן רפואה כללית באונ' העברית. את ההתמחות בכירורגית פה ולסתות הוא החל  ברמב"ם והמשיך במחלקת כירורגיית פה ולסתות בפדה-פוריה. "הייתי במשך כשנתיים בהשתלמות באוניברסיטת מונטריאול וביה"ח המרכזי בקוויבק , מדובר במחלקת כירורגיה פלסטית  מאד פעילה והכשרה מאד מקצועית ויוקרתית. זמן קצר אחרי שחזרתי לארץ, התחלנו לפתח כאן, בפדה-פוריה את תחום ניתוחי השחזור ובצענו כבר מספר ניתוחים בהצלחה רבה. אנחנו מפתחים כאן מודל ראשון וייחודי בארץ במחלקת כירורגיית פה, פנים ולסתות. איכות הטיפול והשחזור היא באותו סטנדרט של טיפול וביצוע כמו במרכזים המובילים בעולם. התוכנית היא עכשיו היא ליצור שיתוף פעולה עם מחלקות נוספות בביה"ח ולגבש  צוות ייעודי רפואי וסיעודי שמתמקצע כצוות מיקרו כירורגיה". 

ד"ר מוראד מסכם, "לד"ר און מנהל המרכז הרפואי ולפרופ' אבו אל נעאג' היה חזון להקים ולקדם את תחום המיקרו כירורגיה במרכז הרפואי פדה-פוריה והיום אנחנו רואים את ההגשמה של החזון הזה. זה מאד מרגש וזו בשורה מאד חשובה לציבור המטופלים באזור כולו".