מרפאת סוכרת הריון

מרפאת סוכרת הריון במרכז הרפואי פדה-פוריה היא מרפאה רב תחומית הנותנת מענה כולל ומקיף לנשים עם סוכרת שנכנסו להריון או נשים עם סוכרת הריון.

מרפאת סוכרת הריון במרכז הרפואי פדה-פוריה היא מרפאה מולטי-דיסיפלינרית הכוללת את כל השירותים עבור אישה עם סוכרת, החל משלב תכנון ההיריון ועד הלידה. "הקמנו כאן מרפאה רב תחומית שמרכזת את כל מרכיבי השירות הדרושים על מנת לספק ליווי נאות במהלך ההיריון ואף לפניו לנשים עם סוכרת במקום אחד. אלו כוללים ליווי של רופאת נשים מומחית בסוכרת, דיאטנית, אחות סוכרת וליווי הריון, בדיקות אולטרה סאונד וניטור עוברי" ד"ר ענב יפת, רופאה גניקולוגית בכירה ומנהלת המרפאה מסבירה. "במרפאה אנו מטפלים בנשים שפיתחו סוכרת במהלך ההריון וגם בנשים עם סוכרת ללא קשר להריון. בנשים אלו יש חשיבות עצומה להתחיל את ההיריון עם ערכי סוכר מאוזנים מכיוון שבאופן זה ניתן להוריד משמעותית את הסיכון למומים, הפלות וסיבוכי סוכרת נוספים. לכן, נשים עם סוכרת המתכננות הריון חשוב שתגענה אלינו עוד לפני ההיריון בשביל שנגבש לכל אחת תוכנית טיפול מותאמת אישית לאיזון רמת הסוכר. סוכרת מאוזנת משפרת גם את הסיכוי להצלחת טיפולי פוריות ועל כן חשוב שנשים עם סוכרת תגענה אלינו לפני התחלת טיפולי פוריות". המרפאה נותנת מענה גם לנשים עם סוכרת נעורים (סוכרת מסוג 1), תוך שימוש במשאבות ובסנסורים המתקדמים ביותר.

ד"ר יפת מדגישה את הזמינות הגבוהה של צוות המרפאה, "אנחנו מבינות את חשיבות המעקב אצל נשים עם סוכרת במהלך ההיריון אך גם את הקושי שבהגעה תכופה מדי למרפאה, בעיקר מאזורים רחוקים. לכן, פיתחנו שירות ייחודי המצריך הגעה למרפאה אחת לחודש בלבד ובשאר הזמן אנו זמינות למטופלת גם בטלפון וגם בדוא"ל. המטופלת שולחת לנו בדוא"ל עקומת סוכר שהיא בודקת לעצמה לאורך כל היום ומקבלת מענה מהיר על מצב האיזון וההמלצות הטיפוליות בהתאם. לאחרונה התחלנו גם מחקר במסגרת המרפאה בו נבדק האם שימוש בתכשירים טבעיים יכול לאזן את רמת הסוכר ללא צורך בתרופות".

סמדי (44) תושבת טבריה המטופלת במרפאה אמרה, "לא סבלתי מסוכרת הריון בהריונות הקודמים, כך שלא בדיוק ידעתי מה לעשות. הגעתי למרפאה וקיבלתי מהצוות את מלוא ההדרכה, ההכוונה והתמיכה. אני איתם בקשר כל הזמן, זה מאד חשוב ועוזר לי . ד"ר יפת והצוות במרפאה מאד מקצועי ומסייע".

ד"ר יפת מסכמת, "בשנה האחרונה נתנו שירות וטיפול לעשרות נשים מכל אזור הצפון וזו המטרה שלמענה הקמנו את המרפאה שהיא חלק מהאגף לאם ולילוד . בעבר ניתן השירות ע"י המרפאה להריון בסיכון, אך לאור המספר הגדול של נשים המאובחנות עם סוכרת בהריון החליט פרופ' משה בן עמי, מנהל האגף לאם ולילוד, להקים מרפאה ייעודית שכוללת צוות רב תחומי המתמחה בנושא זה."   המרפאה פעילה בימי חמישי, ניתן להזמין תור דרך מוקד זימון תורים.