טקס חנוכת מכון הדיאליזה במרכז הרפואי פדה-פוריה

ביום שלישי, 25.2.20 התקיים טקס חגיגי לחנוכת מכון הדיאליזה החדש, במרכז הרפואי פדה-פוריה. הטקס נערך במעמד שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן, שר האוצר, משה כחלון, יו"ר קק"ל דני עטר, ח"כים, ראשי רשויות ואורחים רבים נוספים.

"באתי לכאן היום למרות העיסוקים הרבים בעניין  הקורונה, כי הפריפריה חשובה לי! "כך אמר שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן בטקס חנוכת מכון הדיאליזה החדש, במרכז הרפואי פדה-פוריה. הטקס החגיגי התקיים ביום שלישי 25.2.20 והשתתפו בו לצד שר הבריאות, שר האוצר, משה כחלון, יו"ר קק"ל, דני עטר, ח"כ אופיר כץ, ח"כ אופיר סופר, פרופ' קרל סקורצקי דיקן הפקולטה לרפואה, ראשי רשויות, עובדי המרכז הרפואי ואורחים רבים נוספים. 

ד"ר ארז און, מנהל המרכז הרפואי, ציין כי מכון הדיאליזה החדש אשר הוקם בעלות של 15 מליון ₪ הודות לסיוע של  משרד הבריאות ומשרד האוצר, יוכל לתת מענה למספר גדול של מטופלים שעד כה נאלצו לנסוע למרכזים רפואיים מרוחקים. " לכבוד לנו לארח אתכם ביום החגיגי הזה בו אנו חונכים את מכון הדיאליזה החדש, הממוגן והמרווח אשר יאפשר לנו לתת מענה  מיטבי  למטופלים שלנו. יש לנו היום מכון גדול ומפואר, הנותן מענה איכותי ליותר מטופלים, ומונע מהם את הצורך להרחיק למכונים אחרים. מכון הדיאליזה מצטרף לשורה ארוכה של שירותים רפואיים שפתחנו בשנים האחרונות במרכז הרפואי, בדרך להגשים את  החזון שלנו".

 שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן, חזר והדגיש את מחויבותו של משרד הבריאות לקידום בתי החולים בצפון, "יש עשייה רבה מאד למען הפריפריה, אני זוכר שעמדתי כאן והבטחתי לכם שלושה חדרי ניתוח חדשים והקמת יחידת טיפול נמרץ נשימתי... ביה"ח פוריה התקדם מאד, בעזרת משרד האוצר והשר כחלון אנחנו חונכים מכון דיאליזה חדש וזה הישג מדהים למען תושבי האזור . אני בטוח שנמשיך ונשקיע בקידום המרכז הרפואי, ובקידום מערכת הבריאות בפריפריה ".

שר האוצר, משה כחלון הוסיף, "קיבלנו החלטה בממשלה לחזק את הפריפריה ולחזק את מערכת הבריאות כאן, אין ספק שיש עוד הרבה מה לעשות, אבל חייבים לזכור שתקציב הבריאות וההשקעה בבריאות בחמש השנים האחרונות עלתה בצורה משמעותית... אני מודה לד"ר און על כל הפעילות שלו, הרמת את המרכז הרפואי לגבהים חדשים ואני מאחל לבאה אחריך שתמשיך בדרך זו".

יו"ר קק"ל דני עטר, ציין, "הקמת מכון דיאליזה בביה"ח היא  מהלך נדרש ומבורך אשר יעניק תקווה, מענה ופתרון לחולים רבים באזור הצפון. קק"ל רואה בחיזוק מערכת הבריאות בצפון ובהשוואת התנאים בגליל ובנגב לבתי החולים במרכז הארץ, כמשימה עליונה בחשיבותה ולשם כך הקצתה 400 מיליון שקלים, 50 מיליון שקלים מהם למערכת הבריאות ומתוכם 20 מיליון שקלים לבית חולים פוריה. רק על ידי שיפור וחיזוק מערכות הבריאות והחינוך באזורי הגליל והנגב, נוכל לקדם את חזוננו וליישב עוד חצי מיליון תושבים באזור הגליל ומיליון באזור הנגב".

 

ח"כ כץ ציין כי פתיחת מכון הדיאליזה החדש היא בשורה חשובה לחולי כליות באזור כולו " עם היבחרי לכנסת בחרתי להתמקד בנושא שאולי אינו פופולארי אבל חשוב מאין כמותו- צמצום הפערים בבריאות ובשרותי הרפואה בין הפריפריה למרכז.  אני מתחייב  להמשיך ולסייע כי זו המחויבות שלנו כנבחרי הציבור, למחוק את הפערים בבריאות ".

ח"כ סופר אמר, " מחמם את הלב לראות איך כולם התגייסו למען ביה"ח פוריה, מאחר ואני מכיר את השירותים של ביה"ח מקרוב אני יכול להגיד שהתרשמתי מאד מהמקצועיות ומהיחס האישי למטופלים כאן, זה בי"ח שהוא למען הקהילה המצטיין בחשיבה פורצת דרך ובחדשנות וזה יוצא מן הכלל".
ד"ר אבו ריא, ראש העיר סכנין אשר ברך בשם ראשי הרשויות באזור ציין, "מאז שעשיתי, לפני עשרים שנה, את הסטאז' שלי בבי"ח פוריה, יש לי מקום חם בלב לביה"ח...כרופא משפחה אני יודע שמטופלים פה מאד מרוצים מאיכות הטיפול והשירותים הרפואיים. מטרת העל של כולנו היא לדאוג לתושבי הצפון".


לסיום אמר שמעון סבח המנהל האדמיניסטרטיבי אשר הנחה את הטקס החגיגי, " בהזדמנות זו אני רוצה לאחל לד"ר און הצלחה בתפקידו החדש כראש חטיבת המרכזים הרפואיים  הממשלתיים ולהביע בפניו את הערכתנו כחבריו להנהלת המרכז הרפואי. בשם העובדים וציבור התושבים אנו מבקשים להודות לך על העשייה והנתינה בתקופת כהונתך כמנהל המרכז הרפואי".

בחלק השני של הטקס עברו המכובדים למכון הדיאליזה הממוגן החדש, הנמצא בביה"ח לשעת חירום,  שם התקיים טקס גזירת הסרט. ולאחריו ברך הרב שלמה דידי, הרב הראשי של מוא"ז עמק הירדן, וקבע את המזוזה.