מכשיר חדשני לניטור התפרצויות של חיידקים

במעבדה למיקרוביולוגיה של המרכז הרפואי פדה-פוריה החלו לעבוד עם מכשיר חדשני ביותר המאפשר לנטר התפרצויות של חיידקים.

במעבדה למיקרוביולוגיה  של המרכז הרפואי פדה-פוריה רכשו לאחרונה, מכשיר חדשני ביותר (מסוג  IR-Biotyper של חברת BRUKER ) שהוא  היחיד בעולם אשר מסוגל לבצע סיווג לתתי-סוגים של חיידקים תוך  שלוש שעות. לדברי ד"ר אבי פרץ, מנהל המעבדה למיקרוביולגיה, " בארץ יש רק עוד מכשיר אחד כזה. זה המכשיר היחיד בעולם שמסוגל לבצע סיווג לתתי-סוגים (Subtyping) של חיידקים בזמן קצר, עד 3 שעות מלקיחת הדגימה לקבלת תוצאה ברגישות גבוהה תוך שימוש בתוכנה ייעודית ".

יש לציין כי המכשיר מסוגל לנתח עד 30 דגימות שונות בפחות משלוש שעות. "היתרונות הם אדירים. אנחנו מקבלים תוצאות מהירות מאד, והכי חשוב, המכשיר יאפשר לנו  זיהוי מקדים, מניעה ומעקב אחר זיהומים והתפרצויות בשגרת בית החולים, ובכך מאפשר בידוד של הגורם המסכן במהירות ויעילות".

ד"ר פרץ מציין עוד כי יתרון חשוב הוא בניית מאגר מידע עבור כל החיידקים אשר זוהו ומעקב אחר הופעתם לאורך שנים. בנוסף מאפשרת התוכנה ניתוח והצגת התוצאות למעקב  יעיל של התפרצויות ושיפור ההיגיינה בבית החולים באמצעות אפידמיולוגיה בזמן אמת. כלומר, לפעול על מנת להעניק למטופלים טיפול יעיל יותר ולצמצם את היקפי התפרצויות החיידקים, בעיה איתה מתמודדים במערכת הבריאות.