חדש- יחידת טיפול נמרץ ילדים בפדה-פוריה

צעד משמעותי לחיזוק מערך הילדים בביה"ח ולצמצום הפערים בבריאות לתושבי האזור. נפתחה יחידת טיפול נמרץ ילדים חדשה במרכז הרפואי פדה-פוריה. היחידה הוקמה בעלות של 3.5 מליון ₪.

המרכז הרפואי פדה-פוריה עושה עוד צעד גדול לחיזוק מערך הילדים ולצמצום הפערים בבריאות עם פתיחת היחידה החדשה לטיפול נמרץ, אשר תיתן מענה לילדים הזקוקים להשגחה רפואית מיוחדת או לטיפולים מתקדמים.
 
בחורף 2016 , בערב ההתרמה שארגנה עמותת ידידי ביה"ח, כחלק מתהליך גיוס המשאבים לקראת הקמת היחידה החיונית, אמר, ד"ר ארז און, מנהל המרכז הרפואי, " "זהו נושא קריטי עבורנו, אנחנו בי"ח ללא טיפול נמרץ ילדים, ילדים שמגיעים למיון או מאושפזים במחלקת ילדים, וזקוקים להשגחה רפואית מיוחדת או לטיפולים מתקדמים, לא יכולים לקבל כאן טיפול ומועברים למרכזים רפואיים אחרים, זה  מצב בלתי נסבל עבור הילדים ועבור המשפחות שלהם.  חייבים לחזק את  מערך רפואת הילדים במרכז הרפואי, על ידי הקמת יחידה לטיפול נמרץ ילדים ....".
 
במשך שלוש שנים הושקע מאמץ מיוחד להקמת היחידה, תוך גיוס והכשרת צוות מיומן, הקמת התשתית ורכישה של ציוד מיוחד ומתקדם. היחידה החדשה הממוקמת בצמוד למחלקת הילדים נפתחה בחודש נובמבר 2019 . עלות ההקמה מגיעה לכ3.5 מיליון ₪,  1.5 מיליון ₪ מתוכם, גויסו בעזרתו של הח"כ לשעבר, אורן חזן, אשר התגייס למען הפרויקט החשוב והעביר 1.5 מיליון ₪ מתוך הסכום ששוריין לו בוועדת הכספים.

בראש היחידה החדשה עומד ד"ר אמיר בר, מומחה בטיפול נמרץ ילדים. מומחה שני בטיפול נמרץ ילדים הוא ד"ר אחמד אגברייה,  האחות האחראית ביחידה היא גלית דוד. ד"ר בר מציין כי "הקמנו את היחידה החדשה כחלק משתוף הפעולה עם ביה"ח רמב"ם ואנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם היחידה "האם" בתמיכתו ובסיועו של ד"ר יוסי בן ארי, מנהל יחידת טיפול נמרץ ילדים ברמב"ם. יש קשר רציף עם היחידה ברמב"ם, להתייעצות לגבי מקרים. יתרון נוסף הוא שרופאים שמתמחים במחלקת ילדים שלנו והאחיות בצוות היחידה עברו הכשרה והתנסות ברמב"ם כחלק מההכנות לפתיחת היחידה".

עד כה טופלו ביחידה החדשה כ30 ילדים עם מגוון רחב של בעיות מורכבות," מעבר לשדרוג רמת הטיפול המקצועי שניתן לתת כאן, אנחנו יכולים לאפשר למחלקות שונות כמו אף אוזן גרון, כירורגיה כללית, כירורגיית פה ולסתות, לבצע פעולות וניתוחים יותר מורכבים שנדרש להם גיבוי של טיפול נמרץ. זה מאפשר לנו לתת מענה מקצועי יותר גם למיון ילדים. אם בעבר במקרה של ילד מאושפז עם חשש להחמרה במצב ישר העברנו לבי"ח אחר כדי שתהיה נגישות ליחידת טיפול נמרץ, היום אם יש סיכון או שהמצב מחמיר מעבירים לטיפול נמרץ אצלנו".

ד"ר אגברייה מסכם, " מדובר בהקלה ניכרת עבור המשפחות שלא יצטרכו יותר להיטלטל לבי"ח מרוחקים כדי להעניק לילד שלהם טיפול מורכב. יש להם פה את השירות הנדרש באיכות ובמקצועיות וקרוב לבית.  מאז הוקמה היחידה טיפלנו כבר במספר מקרים, מסכני חיים, בהם לא רק שהיתה חשיבות לטיפול המידי , אלא יש חשיבות גדולה גם להמשכיות הטיפול".