גישה פעילה לבריאות בגיל השלישי

"כל 10 דקות מצטברות של פעילות גופנית ביום, שוות ערך לכ-10% ירידה בסיכון לתמותה מוקדמת. המעבר מאי-פעילות לפעילות מתונה במשך 75-90 דקות בשבוע מקטינה את הסיכון לתמותה מוקדמת ב-15%! כך הדגיש ד"ר רון גולן, רופא ספורט ופיזיולוג מאמץ ומנהל שיקום הלב במרכז הרפואי פדה-פוריה, בהרצאה בפני משתתפי יום הבריאות ב"סב יום" של עמק יזרעאל.

בהמשך לשיתוף הפעולה הפורה של המרכז הרפואי פדה- פוריה עם ה"סב-יום", במועצה האזורית עמק יזרעאל, הגיע ד"ר רון גולן , מנהל שיקום הלב במערך הלב של המרכז הרפואי פדה-פוריה , להרצות למשתתפים ביום הבריאות שהתקיים בסב יום ב25.7.19  על פעילות גופנית ותזונה: כיצד ניתן לשמר ולשפר את הבריאות בגיל השלישי.

ד"ר גולן ציין כי מחקרים עדכניים מראים שאצל מבוגרים, כולל אלו הסובלים ממחלות לב וכלי דם ומחלות ממאירות, תתכן הארכה משמעותית של תוחלת החיים אם דואגים להגביר את היקף הפעילות הגופנית. "יש כיום קווים מנחים והמלצות ברורות לפעילות גופנית- 150 דקות פעילות בשבוע בעוצמה בינונית ומעלה (תחושת מאמץ בינונית, קצת קשה), או 75 דקות פעילות בשבוע בעוצמה גבוהה, או שילוב שלהם. כל 10 דקות מצטברות ביום שוות ערך לכ-10% ירידה בסיכון לתמותה מוקדמת, והמעבר מאי-פעילות לפעילות מתונה במשך 75-90 דקות בלבד בשבוע מקטינה את הסיכון ב-15%! ".

ד"ר גולן הדגיש עוד את חשיבות הפעילות היומיומית וההתמדה, "אם נחפש תרופה אחת שמטפלת ברוב מערכות הגוף, שומרת על מסת השריר, מונעת מחלות ומשפרת תפקוד זו "פעילות גופנית". אך הבעיה העיקרית עם התרופה הזאת היא חסר ההתמדה בטיפול. אם נתייחס לטיפול בעזרת פעילות גופנית כמו לטיפול ביתר לחץ דם, לדוגמא, אזי נבין עד כמה אי-נטילת הטיפול באופן מסודר תפגע בנו. ובמיוחד בגיל השלישי!"

סיגל אהרון, רכזת קידום בריאות ומתנדבים  בעמותת ותיקי עמק יזרעאל, סיכמה, "תודה לד"ר גולן שהדגיש שהכל תלוי בנו, את הפעילות הגופנית ניתן  לעשות גם ליד הכיור בזמן צחצוח שינים, או לדוגמא ניתן לתרגל גם בישיבה על הכיסא. המשתתפים הסכימו עם ד"ר גולן שפעילות גופנית היא התרופה הטובה ביותר לגוף ולנפש"