מקדמים חדשנות רפואית

יום עיון ראשון בנושא חדשנות רפואית התקיים במרכז הרפואי פדה-פוריה בשיתוף עם הפקולטה לרפואה של אונ' בר אילן בגליל והמכללה האקדמית כנרת.

מנהלת המחקר של המרכז הרפואי פדה פוריה ופרופ' ארנון בלום, הממונה על מחקר ואקדמיה במרכז הרפואי, ארגנו יום עיון ראשון בנושא חדשנות רפואית. יום העיון שהתקיים  ב31.7.19 אורגן בשיתוף עם הפקולטה לרפואה של אונ' בר אילן בגליל והמכללה האקדמית כנרת.    

מנהל המרכז הרפואי ד"ר ארז און אשר פתח את היום אמר, "זהו כנס ראשון אשר מבשר על מגמה באזור כולו של פיתוח יזמות וחדשנות. יש פה מהפכה שנוצרת לנגד עיננו, ואנחנו נהיה חלק מהמהפכה הזו!  המטרה של היום הזה היא ליצור עוד חיבורים בין הגורמים השונים, להרחיב את המעגלים ולהיות בין מחוללי השינוי שיצור חדשנות בגליל. אני מברך ומודה לפרופ' בלום על היוזמה שאני מאמין שתהפוך למסורת".

פרופ' שמעון גפשטיין, נשיא מכללת כנרת הוסיף, "החבירה שלנו למרכז הרפואי פדה-פוריה בהקמת מרכז כנרת לחדשנות בעמק הירדן , היתה טבעית. מדהים לראות איך באמצעות פתיחות וחשיבה משותפת, ניתן להקפיץ את כל האזור הגאוגרפי שלנו. השותפות היא גם עם התעשייה והקהילה של העמק באמצעות החיבור עם צמח מפעלים. אני שמח לציין שהיום יוצגו כאן  מיזמים שנובטים בחממת החדשנות שלנו, החיבור בין ידע תאורטי לאופק יישומי במזיגה הזו טמונה חדשנות אמיתית".

בכנס הוצגו שורה של מיזמים כמו מערכת שמפתח פרופ' בלום וחב'  MAXSOFTלאיסוף וניטור מידע על המטופל באמצעות חיישנים על מיטת האשפוז.  או מערכת של חב' HEART BEAT  מעין שעון שבאמצעותו ניתן לנטר ולחשב פרמטרים קרדיוווסקולאריים, לחץ דם, סטרס  ועוד. 

בין הפרויקטים המיוחדים הוצג מיזם בו שתפו פעולה ד"ר אנדה רוזן וולטר, מנהלת יחידת רפואת שינים לילדים במרכז הרפואי, מחלקת מערכות מידע במרכז הרפואי וצוות סטודנטים מחוג מערכות מידע במכללת עמק יזרעאל. "מדובר בפרויקט של מציאות רבודה, ככלי להפחתת מתח וחששות של הילד לפני טיפול שינים. במחקרים כבר הוכח שהכלי הזה מסייע להפיג חששות ועוזר בהצלחת הטיפול. אנחנו כרגע כבר אחרי בניית אב טיפוס למערכת". הסביר ד"ר עדי פוקס, מרכז פרויקט הגמר בחוג מערכות מידע, במכללת עמק יזרעאל.
ד"ר אנדה רוזן וולטר הוסיפה, "הרעיון הוא שהילד מקבל באפליקציה של משחק בנייד שבה הילד משחק בדמות רופא השיניים על דמות מצוירת ובאמצעות המשחק חווה את המכשירים השונים לומד את תפקידם ואיזה רעשים הם משמיעים . ההכרות עם הציוד מחוץ לחדר הטיפולים יכולה לעזור בהעלאת תחושת השליטה והפחתת החרדה"

נשיא מכללת עמק יזרעאל, פרופ' יצחק הרפז, סיכם "המיזמים האלה מוכיחים שחדשנות יכולה לצמוח גם בפריפריה ולמעשה בכל מקום. אני גאה בסטודנטים שלנו למערכות מידע ומברך על שתוף הפעולה החשוב עם המרכז הרפואי".