מכסחי הזיהומים!

קמפיין חדש במרכז הרפואי פדה-פוריה :"מכסחי הזיהומים, מחטאים ידים, בוחרים בחיים!" כבר מביא לתוצאות ולעלייה במודעות של חשיבות החיטוי והיגיינת הידיים ככלי מרכזי למניעה והפחתת זיהומים נרכשים.

בחודש מרץ השיקו במרכז הרפואי פדה-פוריה, קמפיין נרחב שמטרתו הגברת המודעות לחשיבות חיטוי והיגיינת ידיים ככלי מרכזי למניעה והפחתת זיהומים נרכשים. הפעילות המקדימה לקמפיין החלה עם תחילת 2019 והנתונים כבר ניכרים בשטח: קוזיתא ליבאי , המפקחת האפידמיולוגית מדווחת כי ברבעון הראשון של 2019 נמדדה עלייה של 5% בהיענות הצוות הרפואי להיגיינת ידים!  "אנחנו מעריכים שהעלייה הזו תמשך גם ברבעון השני. היעד שלנו במרכז הרפואי הוא להגיע להיענות של למעלה מ80% ".

ד"ר היבה אבו זיאד, מנהלת היחידה למניעת זיהומים מסבירה, " הזיהומים הנרכשים הם כיום הסיבוך השכיח ביותר במערכת הבריאות בישראל. ההערכה היא שמדי שנה מתים כ5,000 איש כתוצאה מזיהום אשר נרכש בבית חולים או כתוצאה מזיהומים מחיידקים העמידים לאנטיביוטיקה". ד"ר אבו זיאד מדגישה עוד כי אחוז גדול מהזיהומים הנרכשים בבתי חולים ניתן למניעה. כלומר, ניתן למנוע  כ 1,000-3,000 מקרי מוות ! באמצעות הקפדה על כללי היגיינת הידיים. "היגיינת ידיים היא האמצעי העיקרי לצמצום זיהומים נרכשים במוסדות בריאות. כלומר, עלייה בהיענות להיגיינת ידיים בקרב הצוותים במרכז הרפואי תביא לירידה בזיהומים נרכשים".

הקמפיין שזכה לסלוגן: מכסחי הזיהומים, מחטאים ידיים בוחרים בחיים!
נועד להגביר את המודעות לחשיבות ביצוע היגיינת ידיים וכלל שורה של פעולות כמו : התקנת שומר מסך ממותג לקמפיין בכל עמדות העבודה, תליית כרזות  ושלטים ברחבי המרכז הרפואי, והוספת  עשרות עמדות חדשות של מכשירי חיטוי ידיים אוטומטיים ברחבי המרכז הרפואי ובכל הכניסות למחלקות.     

עם השקת הקמפיין הכריזה הנהלת המרכז הרפואי על תחרות סרטונים בנושא מניעת זיהומים והיגיינת ידיים. את הסרטונים יצרו, הפיקו וביימו הצוותים המחלקות בסיוע נאמני מניעת הזיהומים והליצנים הרפואיים. התחרות זכתה להיענות מרשימה ביותר, 22 מחלקות הגישו סרטונים אשר זכו לניקוד מצד המחלקות האחרות. באירוע הצגת הקמפיין בסוף מאי הוקרנו תשעת הסרטונים אשר קבלו את הניקוד הגבוה ביותר.  במקום הראשון ובפרס המיוחד- מכונת קפה, זכה צוות מחלקה פנימית ב' .

אילנה אהרון, מפקחת אפידמיולוגית , מסכמת "התחרות זכתה לתהודה רחבה ושמחנו לראות שגם צוותים לא מטפלים, כמו מחלקת הביטחון, מחלקת משק ומחלקת מערכות מידע, השתתפו ויצרו סרטונים מאד מרשימים. בכל הסרטונים ניכרה השקעה ויצירתיות רבה כשהמסר הוא חד משמעי – מחטאים ידיים, בוחרים בחיים! "