המרכז הרפואי פדה-פוריה ביריד לגיל השלישי בקצרין

צוות המרכז הרפואי פדה-פוריה בשיתוף פעולה עם המועצה ארגנו לראשונה יריד בריאות לגיל השלישי לתושבי קצרין.

ביום שני  25.3.19 , התקיים לראשונה בקצרין יריד בריאות של צוות המרכז הרפואי פדה-פוריה עבור בני הגיל השלישי. יריד הבריאות שכלל עמדות ייעוץ ובדיקה לצד הרצאות בנושאי רפואה ובריאות,  אורגן ע"י מיה צבן, הממונה על קשרי קהילה במרכז הרפואי יחד עם המועצה המקומית קצרין ואיטה עצמון רכזת הגיל השלישי במתנ"ס קצרין. 

כ50  מבני הגיל השלישי הגיעו בבוקר למרכז הקהילתי שם קיבל את פניהם צוות המרכז הרפואי בעמדות ייעוץ , הדרכה ובדיקה.  החל מבדיקות עינים שביצעה ד"ר רים טאהא  , בדיקת לחץ דם אותה ביצעה האחות הבכירה אילנה אהרון, עמדת בדיקה וייעוץ בנושא סוכרת שהפעילה האחות מתאמת סוכרת , לילך שביט, דוכן  אדי שהפעילה מתאמת ההשתלות , מלכה שטיין, דוכן הדגמה וייעוץ שבו הציגה רוני צוק סער, מנהלת שירות ריפוי בעיסוק שורה של אביזרים שמותאמים כדי לסייע לקשישים לתפקד באופן עצמאי, ייעוץ של התזונאית יהאוני  ליברמן, הדרכת החייאה במקרה דום לב שהעבירו מדריכי ההחייאה קאסם מסאלחה ועיסאם מנסור, דוכן מידע לגבי זכויות אזרחים ותיקים שאיישו עו"ס יעל סגל בשן ומתנדבת מוקד 'סגולה' טובה גונן , ועמדת חווית המטופל שהפעילה הממונה על פניות הציבור מיכל אטיאס. 

ד"ר ארז און, מנהל המרכז הרפואי פתח את היום והציג את הרשימה הארוכה של שירותים רפואיים חדשים  ואת תנופת הפיתוח שעובר המרכז הרפואי לאחרונה. "יש פער גדול בזמינות של שרותי רפואה בין תושבי המרכז לתושבי הצפון. התפקיד שלנו כמרכז רפואי הוא להביא את השירותים הרפואיים החסרים לאזור שלנו . זו השליחות שלנו, זו המשימה ואנחנו עושים אותה באהבה ... המערך שעשה את המפנה הכי משמעותי ומרשים בקנה מידה ארצי הוא מערך הלב. אני יכול להגיד שהיום לתושבי הצפון יש בפדה-פוריה את אחד ממרכזי הלב המובילים של ישראל ! אנחנו נמצאים שם באותה ליגה עם שיבא, בילינסון ואיכילוב..."

דימי אפרצב , ראש המועצה שהגיע במיוחד ליריד אמר, "אני מאד מעריך את ד"ר און ואת העשייה של השנים האחרונות במרכז הרפואי פדה-פוריה שהיא למען התושבים שלנו ... אני רוצה לברך על היוזמה של המרכז הרפואי ועל תפיסת העולם ששמה דגש על פעילות בקהילה לקידום בריאות ויציאה של הצוות מחוץ לכותלי ביה"ח...". 

בהמשך, הרצתה רוני צוק סער על "עיסוק, פנאי, בריאות" בה היא התייחסה לעיסוק ומקום הפנאי בגיל השלישי, חשיבות השמירה על אורח חיים פעיל - ותרומתם לאיכות חיים. רוני הדגישה את התרומה הדרמתית של פעילות גופנית לשמירה הן על הבריאות הפיזית אך גם על היכולות הקוגניטיביות ועל הבריאות הנפשית, "ככל שאנחנו יותר עסוקים, יותר מתכננים את היום שלנו ומכניסים פעילות, אפילו הליכה של עשר דקות, זה שומר עלינו פיזית, קוגניטיבית ונפשית..."

איטה עצמון , רכזת הגיל השלישי סיכמה את היום המוצלח , "היה יום בריאות עשיר, מעניין ומוצלח מעל למצופה. אני שמחה שאנשים יצאו מהבית ובאו ,כולם התענינו ונהנו , אנחנו מלאי הערכה ותודה  לכל צוות שהשתתף ביריד ונשמח לקיים פעילויות וירידי בריאות נוספים  ".