הכנה ללידה באמצעות יוגה

סדנה ייחודית לנשים בהריון של הכנה ללידה באמצעות יוגה, התקיימה לאחרונה במועדון היולדות בייבי סטארט, של המרכז הרפואי פדה –פוריה.

משתתפות מועדון היולדות בייבי סטארט, של המרכז הרפואי פדה-פוריה,  נהנו מסדנא ייחודית, "הכנה ללידה דרך היוגה". הקורס כלל שלושה מפגשים, בהדרכתה של  עדי טיגר, מורה מוסמכת ליוגה ומיילדת וותיקה באגף לאם וליילוד של המרכז הרפואי.

במפגשים תרגלו הנשים בהריון, נשימה לצורך הרפיה בזמן הצירים, בזמן הלידה ולאחר הלידה. לצד תנוחות מעולם היוגה לחיזוק פלג גוף תחתון, ופתיחה של גוף עליון(חזה ונשימה). המדריכה, עדי טיגר הסבירה, "מה שמרביתנו בעולם המערבי לא יודעים זו העובדה הפשוטה שאנחנו לא יודעים לנשום. נשימת החזה אותה אנחנו נושמים באופן טבעי לא מנצלת את הקיבולת המקסימלית של הריאה, כך שלמעשה אנחנו "נושמים חלקית".
בהריון עובדה זו מתעצמת עקב השינויים הפיזיולוגים המתרחשים בגוף האשה . עומס המשקל והבטן שגדלה, לורדוזיס שהולך ומתעצם - ההקשתה של הגב, כיפוף פלג גוף עליון וסגירה של בית החזה...הנשימה היא כלי לחיבור בין גוף ונפש. נשימת בטן מעבר ליתרונותיה הרפואיים - מאפשרת חמצון טוב יותר של העובר והרחם, מקלה על הכאב, מרגיעה ומאפשרת הפרשה של אנדרופינים - אותו הורמון המשמש  כמשכך כאבים טבעי המופרש על ידי הגוף ובנוכחותו הפרשת האוקסיטיצין - ההורמון הגורם לרחם להתכווץ - לצירים, יעילה יותר.

בסדנא, עדי טיגר לימדה את המשתתפות כיצד לנשום נשימת בטן "לנשום תוך התבוננות עמוקה ומתוך ניסיון לא לתת לכל אותן "הסחות דעת סביבתיות" להפריע למהלך הלידה".
לצד  תנוחות שמחזקות פלג גוף תחתון - אגן, רגליים - כפות רגליים, שמאפשרת לאשה להיות  יציבה יותר, חזקה יותר ונסחפת פחות,  "...כשבמקביל אנחנו לומדות לנשום, להתארך, לפתוח את פלג הגוף העליון ומאפשרות לנשימה להרגיע, לרפא, לחמצן, ובעיקר לחבר במלוא מובן המילה ביני ובין הגוף שלי והתהליך המופלא שמתרחש בו"

שירן קוריה, משתתפת בקורס ממליצה לכל אישה בהריון להשתתף בקורס כזה,  "זו חוויה שמחברת לגוף ולנפש. פעילות מאד מרגיעה, מקבלים טיפים לקראת הלידה ולהרגעת הגוף לפני הלידה ובלידה עצמה. בזכות הקורס אני בטוחה שאגיע מוכנה יותר ובטוחה בעצמי".
רחלי כהן, מוסיפה, "אני ממליצה לכל אישה בהריון פשוט להתנתק שעה וחצי ולהתחבר לגוף שלה...לדעתי יש יתרון גדול בכך שעדי טיגר המדריכה שלנו היא גם מיילדת. היא נתנה לנו כלים ללידה באמצעות היוגה וכך זה מעצים את החוויה".