כנס הריון ולידה לנשות סכנין

הצלחה גדולה לכנס ראשון לנשות סכנין. כ60 נשים מהעיר סכנין השתתפו בכנס הריון ולידה שארגנו מועדון היולדות בייבי סטארט והאגף לאם ולילוד במרכז הרפואי פדה-פוריה.

כ60 נשים תושבות סכנין הגיעו ביום שלישי 8.5.18 , לכנס ראשון מסוגו בנושא הריון ולידה . הכנס שהתקיים במלון חוף התמרים בעכו, נערך בשיתוף פעולה של מרכז בראעם לגיל הרך, בסכנין ומועדון היולדות בייבי סטארט של המרכז הרפואי פדה, פוריה.

 אמג'ד גנאים, מנהל מרכז ברעם לגיל הרך, ציין כי "אוכלוסיית היעד שלנו הן נשים לקראת הריון או לפני לידה, אנו מברכים על שתוף הפעולה עם המרכז הרפואי פדה-פוריה, ומאחלים שזו תהיה תחילתו של קשר שיוליד עוד חיבורים, פעילויות ומפגשים".  בחלקו הראשון של היום, רחלי אהרון, רכזת מועדון בייבי סטארט ונציגות המרכז הרפואי נידאל חאג' , סגנית אחות אחראית במחלקת יולדות, יוסור מסאלחה, יועצת הנקה והמיילדת נדיה חטיב, פגשו את הנשים ונתנו מידע רב על האגף לאם וליילוד. 

נידאל חאג' פתחה את המפגש החגיגי בהרצאה וסיור וירטואלי במסלול אותו עוברת היולדת באגף לאם וליילוד, החל ממיון יולדות, דרך חדרי הלידה, מחלקת יולדות וילודים. בהמשך, ד"ר סאמי חדאד, מנהל יחידת האולטרה סאונד המיילדותי , הרצה למשתתפות על הבדיקות השונות במהלך חודשי ההיריון ומשמעותן. ד"ר חדאד אף ענה למגוון של שאלות בנושאי הריון ולידה שהעלו המשתתפות. "נשים צעירות מקבלות הרבה מידע ולעיתים עלולות להיכנס לסחרור, חשוב לתכנן את מהלך ההיריון ולבצע את הבדיקות הנדרשות לאיתור מקרים של נשאות למחלות תורשתיות. כמו כן חשוב לקבל טיפול תומך למניעת מומים, כמו חומצה פולית."

בחלקו השני של הבוקר התחלקו המשתתפות לקבוצות והשתתפו במגוון של הרצאות וסדנאות. האחות אריג' תלחמי, ממחלקת ילדים, הסבירה איך למנוע תאונות בית ובסביבת הבית , יוסר מסאלחה, יועצת ההנקה, העבירה  סדנת הכנה להנקה, ועו"ס רבאב קאדרי, העבירה שתי סדנאות בנושא השינויים הפיזיים והנפשיים במהלך ההיריון ולאחר הלידה ובתקופת הטיפול בתינוק. "ההתייחסות לנושא הנפשי התמקדה  בעומס הפיזי והנפשי שקשור בהריון, בלידה ובטיפול בתינוק ואיך זה משפיע על האישה בחברה הערבית שמוטלות עליה התחייבויות רבות ומטלות משפחתיות וחברתיות" מסבירה רבאב. הפעילות בסדנא נעשתה באמצעות קלפים, כל משתתפת  התבקשה לבחור קלף שמביע את הרגשתה – כאן ועכשיו, מי מהן שבהריון ומי מהן שלאחר לידה .  בסוף המפגש עו"ס רבאב תיארה את תפקיד העו"ס באגף המיילדות והמקרים שבהם היא מעורבת, כמו: לידת פג, לידת תינוק עם צרכים מיוחדים, דכאון שלאחר לידה, ועוד. "הנשים השתתפו והביעו רגשות ומצוקות, אהבה ושמחה , התרגשות ודאגות, סיימנו את הסדנא בשיחה  על כלים שנותנים אהבה ותקווה".

ז'קלין אבו ריא, רכזת חברתית  במרכז בראעם, אשר ארגנה את הכנס, סיכמה, "היה יום עשיר, מגוון ומעניין, הנשים התרשמו מאד, פנו לד"ר חדאד, לנידאל ,ליוסרא ולנדיה, עם שאלות שמעסיקות אותן וקיבלו מידע רב".