למען הילדים הסורים -שת"פ קרדיולוגי, בין בתי החולים פדה-פוריה והדסה

שתוף פעולה מיוחד בין קרדיולוגים בביה"ח הדסה ובמרכז הרפואי פדה-פוריה, להצלת חייהם של ילדים ובני נוער מסוריה, הסובלים מבעיות לב מורכבות ומסכנות חיים.

במסגרת פרויקט "שכנות טובה" שמפעיל צה"ל הגיעו למרכז הרפואי פדה-פוריה 17 ילדים ובני נוער מסוריה, הסובלים מבעיות לב קשות . זו פעם ראשונה שאורגנה מראש קבוצה של ילדים הסובלים ממומי לב . רס"ן ד"ר סרגיי קוטיקוב, רופא "שכנות טובה" שמלווה את כל הילדים שמגיעים לישראל, רתם לפרויקט הקרדיאלי את ד"ר גור מיינצר, מהיחידה לקרדיולוגיה ילדים ומומי לב מולדים במרכז הרפואי פדה-פוריה ואת ד"ר יוליוס גולנדר , קרדיולוג ילדים ואחראי תחום הערכה סב ניתוחי בביה"ח הדסה. "בשעות הבוקר המוקדמות הגיע לכאן אוטובוס עם  ילדים ובני נוער סורים והאימהות שלהם, הגיעו ילדים עם בעיות לב מורכבות. המטרה שלנו היום היא לבצע הערכה ראשונית", מסביר ד"ר מיינצר.

יחד, שני הקרדיולוגים עוברים ובודקים את כל הקבוצה, מנסים להבין מהאימהות מה נעשה עד כה, איזה טיפול מקבלים הילדים, "אנחנו עושים אבחון ראשוני ובונים לכל אחד תוכנית טיפולים. מי שיצטרך המשך התערבות פולשנית , אם צנתור או ניתוח . יגיע במועד הבא, לניתוח אצלנו בהדסה" מסביר ד"ר גולנדר לאם המודאגת. 

בערב, בתום מרתון הבדיקות ציין ד"ר מיינצר, "בדקנו ילדים עם הפרעות משמעותיות, ראינו ילדים שסובלים ממגוון רחב של מומי לב, כמו לב חד חדרי, היפוך עורקים, פגם בחיץ הבין חדרי, פגם בחיץ הבין עלייתי, אלה אבחנות מורכבות  ובהחלט לא שגרתיות".

שני הקרדיולוגים הדגישו כי אין ספק שרוב הילדים סובלים מבעיות מורכבות שסיכוייהם להמשיך ולחיות עם הבעיה ללא ההתערבות הרפואית בישראל קלוש. "יש לילדים האלה הרבה מזל, אנחנו נוכל לשפר משמעותית את איכות חייהם ולהאריך את משך חייהם . ללא ההתערבות שלנו, חלקם היו מתים תוך חודשים, ועד שנים ספורות". סיכם ד"ר מיינצר . 
ד"ר גולנדר ציין כי שתוף הפעולה המיוחד בין בתי החולים הדסה ופדה- פוריה הוא חשוב ,
"הדסה  מעמידה לטובת הפרויקט ההומניטארי המיוחד הזה מחלקה שמתמחה בניתוחי לב לילדים ולצידה מחלקת טיפול נמרץ ילדים. הילדים יגיעו לניתוחים ולצנתורים בהדסה ובהמשך ימשיכו מעקב במרכז הרפואי פדה-פוריה".