לסת עליונה של נער שוחזרה באמצעות עצם מהרגל

מומחי המרכז הרפואי פדה-פוריה שחזרו בהצלחה את הלסת העליונה של נער בן 18 באמצעות חיבור שתל עצם וכלי דם שהוסרו מהרגל .

בגיל 13 חייו של אלקיש ניג'אד (בוקעתא) ,השתנו באופן דרסטי. דלקת זיהומית גרמה להרס מוחלט של חצי הלסת העליונה שלו. לאחר חמש שנים של סבל, ניתוחים וטיפולים שונים הוא הגיע למחלקה לכירורגיית פה ולסתות במרכז הרפואי פדה-פוריה. ד"ר עימאד אבו אל נאעג' מנהל המחלקה לכירורגיית פה ולסתות, יחד עם המומחה בכירורגיה פלסטית ומיקרו כירורגיה, ד"ר אמין אבו ג'בל, קיבלו החלטה לבצע את הניתוח המורכב, לשחזר את החלק החסר בלסת העליונה תוך חיבור כלי הדם של המתלה לכלי הדם בצוואר.

 במשך 12 שעות, צוות רב מקצועי של כשלושים איש מצוות המרכז הרפואי פדה- פוריה, ניתח את ניג'אד  אלקיש. ד"ר אבו אל נעאג', מסביר, " במהלך אותו ניתוח, לקחנו את עצם השוק עם כלי הדם ועיצבנו אותה בצורת הלסת , ואז בצענו שחזור מורכב וחיברנו את העצם  וכלי הדם שמזינים אותה תחת מיקרוסקופ. ..". ד"ר אבו ג'בל מוסיף כי מקרה של נער צעיר שעובר שחזור לסת, אינו שגרתי "המיוחד במקרה הזה שאנחנו מאפשרים לנער שיקום טבעי, המשמעות היא איכות חיים אחרת לגמרי ,וחזרה לחיי שגרה מלאים... אחרי ההחלמה מהניתוח ניג'אד יעבור עוד מספר ניתוחים קטנים לצורך השתלת שינים ושיקום סופי, ולאחר מכן הוא יחזור לתפקוד מלא ורגיל".

שבועיים לאחר הניתוח, ביום חמישי 26.4.18  ניג'אד סיפר שהוא מרגיש הרבה יותר טוב והרופאים הודיעו שיכול להשתחרר לביתו.  "אני מרגיש הרבה יותר טוב, ומחכה כבר לחזור הביתה ולהתחיל לימודים באוניברסיטה. אני מבסוט שהניתוח עבר בהצלחה, עברתי שנים קשות עם הרבה כאבים, אני שמח שכל זה כבר עבר".

ד"ר עימאד אבו אל נאעג' מסכם, " הקמנו פה מרכז מקצועי על אזורי בתחום זה. הבשורה הגדולה היא  שכיום, המחלקה לכירורגית פה ולסתות במרכז הרפואי פדה-פוריה נותנת מענה לכל האפשרויות המודרניות של ניתוחי שחזור באזור ראש צוואר ".