הזרקות תוך עיניות למחלות רשתית

מרפאת ההזרקות התוך עיניות ביחידת העינים מרחיבה את פעילותה.

מרפאת ההזרקות התוך עיניות אשר הוקמה ביחידת העינים, שבמרכז הרפואי פדה, פוריה לפני כשלוש שנים, מרחיבה את פעילותה ומספר המטופלים בזריקות מגיע לעשרות בשבוע. לדברי ד"ר סוצ'אה, מיחידת העינים במרכז הרפואי פדה פוריה, בשנים האחרונותפותחו תרופות שניתנות בזריקה אחת לחודש לתוך חלל זגוגית העין . "ההזרקות התוך עיניות משמשות לטיפול במחלות הרשתית ובייחוד במחלות הפוגעות במרכז הראייה (מקולה), דוגמת ניוון תלוי גיל של המקולה (AMD ), סוכרת וחסימות ורידי הרשתית. מחלות אלו עלולות להביא לפגיעה בלתי הפיכה בחדות הראיה ואף לעיוורון וחשוב לאבחן ולטפל בהן במועד" .

לאחר שלוש זריקות ראשונות, מבצעים צילום ובדיקה במרפאת הרשתית בכדי להחליט אם נדרשות זריקות נוספות, בד"כ שלוש זריקות אינן מספיקות. ד"ר סוצ'אה מציינת כי "בהשוואה לטיפולים שהיו בעבר, הטיפול הזה מייצב את חדות הראייה בחלק גדול מהמטופלים, ובחלק אף ניכר שיפור בחדות הראייה. חשוב להדגיש כי יעילות תרופות אלו תלויה בראש ובראשונה באבחון וטיפול במועד. גם לאחר טיפול בזמן קיימת חשיבות רבה להמשך מעקב צמוד של רופא רשתית עם הדמיית OCT ."

ההזרקות ניתנות ישירות לחלל זגוגית העין בצורה סטרילית, לאחר הרדמה מקומית שלהעין. הטיפול נמשך שניות ספורות, איןצורךבחבישה והמטופל יכול לחזור לשגרתיומותוך זמן קצר לאחר הטיפול.

שוחחנו עם חיים בן שבת, בן 78 מטבריה, דקות ספורות לאחר הטיפול, " זו הזריקה השביעית שאני מקבל, ברוך השם, אני ממש מרגיש האטה באיבוד הראייה. אני מאד מרוצה, מטפלים בי יפה, זה לא כואב מאד והכי חשוב אני מרגיש שיפור" . לאה שלמה, בת 77 מטבריה סיפרה, "קיבלתי ארבע זריקות, אחרי הזריקה הרביעית אמרו לי שהזריקה הצליחה לייבש לי את הבצקת ברשתית . זה היה לפני שנה לערך, בזכות הטיפול הזה אני רואה הרבה יותר טוב. אני מרגישה שהצילו לי את העין"