השתלת קוצב בניתוח

לראשונה במערך הקרדיו ווסקולארי במרכז הרפואי פדה פוריה, הושתל קוצב בחדר השמאלי של הלב , באמצעות ניתוח. שמעון שמש, סבל מאי ספיקת לב , בניתוח שבוצע בהצלחה הצליחו הרופאים להשתיל את האלקטרודה השלישית בתוך הלב ולהביא לשיפור משמעותי במצב הלב.

"כדי להשתיל קוצב, אנחנו מחברים 3 חוטים, אחד לחדר ימין, אחד לחדר שמאל והשלישי לעליית הלב. בכדי להגיע לחדר שמאל, חייבים לחדור דרך ורידי הלב, אם אין ורידים בצד שמאל- אנחנו מוגבלים. במקרה שניתחנו, המטופל נולד עם ורידים בתוך הלב שאינם מאפשרים קבוע של האלקטרודה בדרכים הרגילות. במקביל בשנה האחרונה חלה התדרדרות במצב הלב שלו, חששתי שללא ניתוח המצב שלו רק ילך ויחמיר". כך הסביר ד"ר הלל שטיינר, מנהל היחידה להפרעות קצב וקוצבים, את המקרה המיוחד של שמעון שמש, תושב טבריה בן 78 שסבל מאי ספיקת לב במשך תקופה ארוכה.

בשבוע שעבר בוצע לראשונה במערך הקרדיו ווסקולארי במרכז הרפואי פדה, פוריה תוך שיתוף פעולה של ד"ר קכל, מנהל יחידת ניתוחי הלב החדשה, ד"ר דאוד מוזלבט וד"ר שטיינר, ניתוח להשתלת האלקטרודה השלישית. ד"ר קכל מסביר, "במצב כזה שאין גישה דרך הורידים צריך בניתוח לפתוח את בית החזה להגיע ללב, ולשתול את האלקטרודה בחדר השמאלי. זו פרוצדורה שמחייבת שתוף פעולה של קרדיולוגים ומנתחי לב. הניתוח הראשון עבר בהצלחה ואני מעריך שבעתיד נעשה שימוש בטכניקה הזו של השתלת האלקטרודה אפילו במהלך ניתוח לב פתוח לחולים הסובלים מאי ספיקת לב קשה"

הניתוח המורכב בוצע ביום שני 6.7.15 , שבוע לאחר מכן,ביום ראשון 12.7.15 שמעון שמש שוחרר לביתו. ביום השחרור הוא אמר, "הוקל לי מאד, לא יכולתי ללכת או אפילו לצאת מהבית, הייתי חלש מאד, התקשיתי לנשום, מצב רוח ירוד " ד"ר שטיינר הוסיף כי בבדיקת אקו לב שבוצעה לשמעון לאחר הניתוח , נמצא שיפור ניכר בתפקוד הלב וירידה משמעותית בדליפת המסתם המיטראלי. "אנחנו מאמינים שעכשיו יחול שיפור משמעותי באיכות החיים של שמעון" .