ד"ר פינקלשטיין בהרצאה לותיקי עמק הירדן

ד"ר מאוריציו פינקלשטיין, מומחה ברך במחלקה האורטופדית , במרכז הרפואי פדה, פוריה הרצה ל150 גימלאי המועצה האזורית עמק הירדן כיצד לשמור על הברכיים בגיל השלישי.

כ 150 גימלאים הגיעו ביום שני, 13.7.15 ליום בריאות מיוחד שארגנה עמותת המייסדים ומכללת ביתנו במועצה האזורית עמק הירדן, בשיתוף עם סמדר אייל מנהלת המרכז הארצי להתעמלות בונה עצם והמרכז הרפואי פדה, פוריה.

ד"ר פינקלשטיין הרצה על אורח חיים בריא וכיצד לשמור על הברכיים, מפרקים והעצמות בגיל השלישי. בפתח ההרצאה הוא הדגיש שהשינויים הניוונים בברך הם מחלה שכיחה מאד, זהו תהליך דינמי אשר מתחיל בגילאים 50-60 והולך ומתקדם עם השנים. התהליך מושפע בין השאר ממרכיבים גנטיים, גיל ומחלות רקע נוספות. המאפיינים: לחולה קשה לעבור למצב של עמידה, קשה יותר ללכת , קשה לקום. "החולה סובל מכאבים, הפרקים נהיים נוקשים והוא מאבד את התנועתיות של הברך, בהמשך מתחילים להיווצר עיוותים בעצמות . תופעות כאלה בברכיים הן הכי שכיחות מאחר וכל משקל הגוף נשען על הברך. התוצאה- פגיעה משמעותית באיכות החיים"

ד"ר פינקלשטיין אף ציין כי מחלות נווניות בברכיים יותר שכיחות בקרב נשים. אצל 30% מהנשים בגילאים 45-60 כבר נמצאו סימנים של המחלה. מעל גיל 60 השכיחות עולה משמעותית ומגיעה ל 60%-90% . כלומר יש קשר ישיר וחזק בין השינויים בברך לגיל המתקדם. ד"ר פינקלשטיין הדגיש כי חשוב מאד למנוע הגעה של הברך למצב בלתי הפיך , אם נדרש ניתוח חשוב להגיע לניתוח בעיתוי הנכון כך שגם תהליך השיקום יהיה טוב יותר.

את חלקה השני של ההרצאה הקדיש ד"ר פינקלשטיין להסבר מקיף על חשיבות הפעילות הגופנית בדגש על הליכה. "להליכה יתרונות בריאותיים גדולים : היא מגבירה סיבולת ואנרגיה, מגדילה מסת שריר, מקטינה סיכון להתקף לב, מקטינה את רמות הכולסטרול
הרע , מסייעת להורדת לחץ דם, מסייעת לשחרור כאבי גב ופרקים, ומאטה את קצב הירידה בצפיפות העצם (אוסטויפרוזיס)".

ניצה שפריר(כנרת) אמרה בתום ההרצאה, "היה מאד מעניין, את רוב ההמלצות שלו אני כבר מיישמת, אני עושה הרבה הליכה, והתעמלות בבריכה ומרגישה שזה מאד עוזר"