צוות המרכז הרפואי פוריה ביום בריאות בסב יום

כ 80 קשישים השתתפו ביום בריאות שהתקיים בסב יום של המועצה האזורית עמק יזרעאל. המשתתפים נהנו משתי הרצאות של צוות המרכז הרפואי פדה פוריה.

בשיתוף פעולה עם עמותת ותיקי עמק יזרעאל , ובמסגרת פעילות המרכז הרפואי לחיזוק הקשר הישיר והחיבור עם הקהילה, התקיים במרכז היום - "סב-יום", יום מיוחד, תחת הכותרת: חיים באיכות חיים לבני הגיל השלישי. במסגרת יום זה הגיעו שני מרצים מהמרכז הרפואי פדה פוריה להרצאות בנושאי בריאות ואיכות חיים.

קוזיתא ליבאי, המפקחת האפידמיולוגית במרכז הרפואי פתחה בהרצאה ראשונה שריתקה את המשתתפים בנושא מחלת השפעת, "הסיבה שחוששים ממחלת השפעת היא כי המחלה הזו יכולה להתפרץ ולהדביק אלפים ועשרות אלפי אנשים. שפעת קשה שעוברת מאדם לאדם יכולה לגרום לתמותה רבה. קוזיתא הסבירה כיצדהמחלה עוברת מאדם לאדם ומדוע חשוב להשתעל ולהתעטש למרפק ולהקפיד על היגיינת ידיים, "בעיטוש אנחנו מעבירים 5,000 חלקיקים מדביקים , בדיבור רציף 3,000 חלקיקים תוך שלוש דקות. כלומר חולה בשפעת, תוך כדי שיחה יכול להעביר 3,000 חלקיקים למרחק של עד מטר, תוך 3 דקות. כשאנחנו מתעטשים או משתעלים ליד , ואח"כ נוגעים במשהו או מישהו, אנחנו מעבירים הלאה את החיידקים . הידיים שלנו הן אלה שמעבירות ונושאות את המזהמים העיקריים" .

לאחר הפסקה של שתייה חמהוחטיף בריאות המשיכו המשתתפים להרצאה של הפיזיותרפיסט , ניר אלטשולר בנושא חשיבות הפעילות הגופנית בגיל השלישי. ניר נתן הסבר מקיף על איברי הגוף , מנגנון הנשימה, ודפוסי נשימה ואף הדריך את המשתתפים כיצד לנשום נכון וטוב יותר. "למרות השגרה וההרגלים חשוב לתכנן סדר יום שבו מקום לפעילות גופנית מסוימת. כל פעילות כזו משפרת את התפקוד ואת איכות החיים. לפעילות גופנית אין צורך בציוד מיוחד, מומלץ אפילו לעשות פעילות בקבוצה , עם שנים שלושה חברים. וכך לשפר תפקוד קוגניטיבי וחברתי." ניר אלטשולר סיים במספר תרגילי תנועה ורענון והדגיש "חשוב לשמור על אורח חיים פעיל, אימון מובנה ולהפחית בזמן ישיבה או שכיבה"

סיגל אהרון, רכזת קידום בריאות ומתנדביםבעמותת ותיקי עמק יזרעאל, בירכה על שיתוף הפעולה עם המרכז הרפואי פוריה, "המשתתפים מאד התענינו ואף שאלו הרבה שאלות , אני שמחה על העניין וההיענות נשמח להמשיך בפעילות משותפת עם המרכז הרפואי."